Frangipani

A frangipani, más néven a hawaii rózsa egy varázslatos, lágy, buja illatot árasztó, szemet-lelket gyönyörködtető virág, melyből Hawaiin a nők nyakláncot készítenek, Laoszban “szent fának” nevezik és a buddhista templomokat díszítik vele.

A frangipáni (Plumeria) a meténgfélék (Apocynaceae) családjába, ezen belül a tárnicsvirágúak nemzetségéhez tartozó, hét-nyolc, többnyire alacsony fát vagy cserjét foglal magába, melyek Közép Amerikában, Mexikóban, a Karibi térségben és Dél-Amerikában őshonos növények. A fajok a gyarmatosítás során a világ egyéb trópusi területeire is eljutottak, többek között Hawaiira is.

A Plumeria nevet a nemzetség a XVII. században élt francia botanikusról, Charles Plumierről kapta, aki a világot bejárva dokumentált számos növény- és állatfajt. A frangipáni nevet azonban egy bizonyos Frangipani grófról kapta, aki egy parfümöt készített a virágokból, melyet az akkoriban korántsem kellemes illatú bőrökből készített kesztyűk illatosítására használtak. A virág felfedezését követően, a belőlük készített parfümnek köszönhetően később is csak „‚frangipáni kesztyűknek” nevezték a kézvédőket. A virágról először 1522-ben tesznek említést az írásos emlékek. Egyéb hétköznapi nevei a „templomfa” vagy Champa (India és Laosz), Hawaii Lei virág, Nyugat-indiai jázmin vagy Tojásvirág (Kína). Összesen több mint 300 Plumeria-változat ismert.

A frangipanit Indonéziában a hinduk a vallási rituálékon is használják, mert az élet fájának tartják. A halhatatlanság jelképe, mert a növény képes új virágot adni, még az után is, ha kivágják, vagy gyökerestül kiszakítják a földből. 

Az ayurvédában a megtisztulást jelképezi. Illata tisztítja a testet és a lelket. Alkalmazhatjuk gyomorhurut esetén is, segíti az emésztést, csillapítja a gyulladást, fertőtlenít. Frissít, regenerál, megnyugtat. Az érett bőrre is üdítően hat, kiváló ránctalanító. 

A frangipániból nem illóolajat, hanem szerves oldószer – általában hexán – felhasználásával kivonatot készítenek. Antioxidáns tulajdonságai miatt éjszakai krémekben, testápolókban és gyulladáscsökkentő készítményekben és arctisztítókban alkalmazzák. Megfelelő hígításban gyertya- és szappankészítéshez, masszázsolajokban, fürdőolajokban, fürdősókban, samponokban, hajpakolásokban, hajbalzsamokban és tusfürdőkben is használhatjuk.

 
FÜST - TÖMJÉN - FRANGIPANI
 
„Fölszállott a füsttel az illat, föl az istenek trónusáig / s az égiek sűrű rajokban gyűltek az áldozat helyére." (idézet a Gilgamesből)

Ha a parfümök eredetét kutatjuk, és az írott történelem előtti időkre, azaz 5000 évnél régebbre tekintünk vissza, részben feltételezésekre kell hagyatkoznunk. Maga a „per fumum” kifejezés is utal arra, hogy az ember már réges-rég intenzíven együtt élt az illatokkal és megosztotta őket az istenekkel. A felsőbbrendű hatalomnak mindig a legértékesebb járt: az illatos anyagok az áldozati szertartások részeivé váltak. Hamar felfedezték, hogy hő hatására a gyanták és balzsamok különösen intenzíven hatnak, ezért tűz fölött melegítették őket, s ezek az illatok „per fumum”, azaz a füst által, a füstön át jutottak az isteni szaglószervhez. Ebben már az a felismerés is nyilván benne volt, hogy a szagló érzékszervre csak gáznemű anyagok hatnak. A civilizáció fejlődésével az illatos anyagok foglalták el az állati áldozatok helyét, ez előnyösebb volt az embereknek is: a hús megmaradt nekik, az illatokat pedig ők is élvezhették. A füst által nyert illat így lett az emberiség egyik kultúrkincse, és így indult el több évezredes útján.

Az első „parfümfajta” a tömjén volt, amely megtestesítette istent vagy megpróbált a kedvében járni, kiengesztelni. Az ősi vallások és az illatok kapcsolatát mutatja a frangipani virág kultusza is, melynek eredeti hazája Közép-Amerika és a nyugat-indiai szigetvilág. A dél-amerikai Amazonas vidékén az őslakók a frangipani tejnedvével hatásosan gyógyítottak súlyos bőrgyulladásokat. Az indiánok szent növényként tisztelték, Mexikóban és Peruban pl. halállal lakolt, aki csak megszagolta a frangipanit, ugyanis az kizárólag az istenek áldozati ajándéka volt. A frangipanit Délkelet-Ázsiában, Ceylon szigetén és Indiában szívesen ültetik a templomkertekbe, különösen a buddhisták és a muzulmánok, virágaival oltárokat, szobrokat díszítenek.
(A híres olasz illatszerkészítő, Mauritius Frangipani, a XVI. században élt olasz mester először oldotta fel égetett szeszben az illatanyagokat, így tulajdonképpen Ő a mai értelemben vett parfüm feltalálója, s az Ő nevéből származik a frangipani növény neve is.)
 
A frangepani illatolaj az egyik legdrágább illatolajak egyike, és a Chanel 5 egyik alapanyaga. 
 
 
Ígérem, nem fog halállal lakolni, aki megszagolja a VelvetVial termékeket. Mert én élek, és szaglászom eleget 😃 Márpedig a teljes termékcsalád elsődleges tesztalanya én vagyok. Minden szempontból.
 
 
A fotó a Plumeria webáruház engedélyével került felhasználásra.